بیمارستان خاتم الانبیا

بهبود صرع با کاشت دستگاه VNS

بهبود صرع با کاشت دستگاه  VNS

بیشتر بیماران مبتلا به صرع می‌توانند تشنج‌های‌ خود را با داروهای ضدتشنج کنترل کنند. درمورد بیمارانی که توسط دارو درمانی بهبود نیافته‌اند یا قادر به تحمل عوارض جانبی داروها نیستند نیز انجام جراحی برای خارج کردن قسمت‌هایی از مغز که باعث تشنج می‌شوند، کمک‌کننده است.

  • اما در افرادی که کاندید مناسبی برای جراحی نیستند یا دچار تشنج بزرگ (جنرال) هستند و با دارو درمان نشده‌اند، کاشت دستگاه VNS (تحریک عصب واگ) می‌تواند یک گزینه درمانی باشد.

 با این روش، تشنج ها کمتر و کوتاه‌تر می شود و نیاز به درمان دارویی کاهش می یابد و در برخی موارد تشنج بیماران به‌ طور کامل از بین می‌رود.

 این درمان از طریق کاشت یک دستگاه مخصوص زیر پوست به‌ کار می‌رود.

  • دستگاه محرک که به اندازه یک سکه است از طریق جراحی زیر پوست قسمت بالای قفسه سینه قرار داده می‌شود.
  • سپس یک سیم از دستگاه خارج می‌شود و از زیر پوست مسیری را طی می‌کند تا به عصب واگ در ناحیه گردن برسد. از این طریق یک الکترود به این عصب متصل می‌شود. توجه داشته باشید که عصب واگ با ایجاد یک برش کوچک در گردن، در دسترس است.
  • پس از انجام کاشت، دستگاه توسط یک کامپیوتر برای ایجاد پالس‌های الکتریکی در فواصل معین و با توجه به تحمل بیمار برنامه‌ریزی می‌شود.

بیمارانی که تحت این درمان قرار می‌گیرند، به دریافت داروهای‌شان ادامه می‌دهند. هر چند در بعضی موارد، بعد از تحریک عصب واگ بیمار می‌تواند دوز داروهای خود را کاهش دهد.

 

1399/04/26 - 13:00